Cem KARABAY

24 Şubat 1972 İstanbul doğumlu olan Cem KARABAY, Denizle tanıştığı zamanı hatırlamamakla beraber sualtına adım attığı günü daha dün olmuş gibi hatırlıyor. "Sene 1978 Menekşe Haylayf Plajı denize kumsaldan birkaç basamakla iniliyor ve derinlik benim boyumdan daha fazla. Merdivenlerden aşağıya doğru inmeye çalışırken ayağım kaydı ve bir anda sualtı bana merhaba dedi. Normal şartlarda insanların boğulma belirtileri gösterdiği bir ortamda ben sualtındaki büyülü sesleri balıkların konuşma sesleri olarak dinledim ve sadece nefessiz kaldığımı hissettiğimde basamaklara tırmanıp sudan çıktım". Karabay sualtı ile tanışmasını işte böyle anlatıyor. 2003 yılına kadar 18 yıl müzisyenlik yapan Cem KARABAY 1989 yılında Türkiye’nin ilk Hiphop albümünü çıkardı. Uzun yıllar söz yazarlığı ve bestecilik yapan Karabay’ın eserlerini Tanju OKAN, İBO, Meyra gibi pek çok sanatçı seslendirdi. Bu zaman zarfı içerisinde kendisi de toplam iki albüm çıkardı. (Tea Party – Panter)

 

Sene 1995 SCUBA ile tanıştı ve hayatının dönüm noktası başladı bundan sonraki hayatı artık eskisi gibi olmayacaktı. İlk önce dalış sistemi olarak PADI ile başladı. Dive Master ve Master Scuba Diver oluncaya kadar yoluna devam etti. Ardından CMAS dalış sisteminde yoluna dervam etti. 2007 yılında geçirdiği kaza sonrasında dalış hayatının bittiği düşünülürken Karabay tam 3 ay sonra yeniden sualtına döndü. 2008 yılında katıldığı 3 Yıldız Eğitmen Kursunda ise 11 eğitmen adayı arasından başarılı olup 3 Yıldız eğitmen ünvanını alan tek isim yine Cem KARABAY oldu. Bu başarısı ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarihinde bir ilki gerçekleştirip ilk defa 3 Yıldız Eğitmen kursunda başarıya ulaşan tek kişi oldu ve özerk olan federasyonun ilk 3 Yıldız Eğitmeni oldu. Ardından SSI dalış sisteminde Instructor Trainer (Eğitmen Eğiticisi) ve 14 uzmanlık gerektiren eğitimin Speciality Instructor'ı (Uzman Eğitmeni) oldu DAN (Divers Alert Network ) tarafından düzenlenen eğitmen programına katılarak BLS (Temel Yaşam Desteği), Dalış Kazalarında Oksijenli İlk Yardım ve Otomatik Dış Defibrilasyon Kurslarının Eğitmeni oldu. 2009 Yılından beri belgesel kanalı Yaban TV de Cem KARABAY ile SCUBA Öğreniyorum adında bir program yaparak Dünya da ilk defa TV üzerinden SCUBA (Tüplü Dalış) eğitimleri vermeye başlamıştır.

 

Cem KARABAY ilklerin ve enlerin adamı olarak halen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Kurul Üyesi, Beylikdüzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı, Beylikdüzü Belediyesi Spor Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı, Yaban TV Program Yapımcısı, Sualtında En Uzun Süre Yaşama Guinness Dünya Rekortmenidir. 
 

KARABAY, 2007 yılında geçirdiği kazada kırılan ve hala kırık olan çenesine rağmen, kendi branşı olan SCUBA'da 2 Guinness Dünya Rekoru kırmıştır. Cem KARABAY, Suyun altından hiç çıkmadan tüm ihtiyaçlarını suyun altında gidererek 192 saat 19 dakika 19 saniye (8 Gün) yaşamış ve “KÂİNATTA SUYUN ALTINDA EN UZUN SÜRE YAŞAYAN İNSAN” ünvanını almıştır.


Daha Önceki Önemli Dalışları ; 
 

- 2009 Longest SCUBA Dive Enclosed Environment (En Uzun Süre SCUBA ile Kapalı Ortamda Sualtında Yaşama) Dünya Rekoru

 

- 2009 Yılında gerçekleştirmiş olduğu Dünya Rekoru ile Cem KARABAY Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Guinness Dünya Rekorları Kitabına Sualtı Sporları Branşından giren ilk ve tek Türk’dür.

 

- 2011 Longest SCUBA Dive Enclosed Environment (En Uzun Süre SCUBA ile Kapalı Ortamda Sualtında Yaşama) Dünya Rekoru

 

Karabay 2011 yılında suyun altından hiç çıkmadan tüm ihtiyaçlarını suyun altında gidererek 192 saat 19 dakika 19 saniye (8 Gün) yaşamış ve “KÂİNATTA SUYUN ALTINDA EN UZUN SÜRE YAŞAYAN İNSAN” ünvanını almıştır.

Son Eklenen Videolar

Hatay Samandağ
Cem Karabay ve Kürşad Tüzmen Sualtında Tavla Oynadı
Tüm Videolar